DSEI60-10A
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
DSEI60-10A
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Single Diodes
Product Status : Active
Current - Reverse Leakage @ Vr : 3 mA @ 1000 V
Mounting Type : Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 2.3 V @ 60 A
Package : Tube
Series : -
Capacitance @ Vr, F : -
Supplier Device Package : TO-247AD
Reverse Recovery Time (trr) : 50 ns
Mfr : IXYS
Technology : Standard
Operating Temperature - Junction : -40°C ~ 150°C
Package / Case : TO-247-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 1000 V
Current - Average Rectified (Io) : 60A
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number : DSEI60
Description : DIODE GEN PURP 1KV 60A TO247AD
Contact Now
Diode 1000 V 60A Through Hole TO-247AD